Riski, kas apsverami pirms grūtniecības

Ģimenes plānošanas laikā ir jāapzina potenciālie riski un veidi kā riskus mazināt. Riski, kas saistīti ar grūtniecību sievietēm ar epilepsiju, ir diezgan labi zināmi un tie ietver galvenokārt palielinātu lēkmju biežumu un augļa malformācijas (iedzimtus attīstības traucējumus). Lai mazinātu riskus bērnam un mātei, jāplāno epilepsijas aprūpe pirms grūtniecības iestāšanās. Zināms, ka 50% grūtniecību ir neplānotas. Vecākiem jāzina, ka vairāk kā 90% sieviešu ar epilepsiju ir pilnīgi normāla grūtniecības norise un piedzimst pilnībā veseli bērni.

Epilepsijas attīstības risks bērnam

Bērniem, kuru vecākiem ir epilepsija, ir nedaudz lielāks risks attīstīties epilepsijai. Vispārējā populācijā risks attīstīties epilepsijai dzīves laikā ir ~ 3%. Ja tēvam ir epilepsija, bet mātei nav, tad risks, ka bērnam būs epilepsija ir nedaudz augstāks par 3%. Ja mātei ir epilepsija un tēvam nav epilepsijas, tad risks ir nedaudz lielāks, bet zem 5%. Augstākais risks ir sievietēm ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju. Ja abiem vecākiem ir epilepsija, tad risks ir nedaudz augstāks, kā gadījumā, ja tikai vienam no vecākiem ir epilepsija.

Ja ģimenē kādam no vecākiem ir epilepsija, tam nebūtu jābūt par iemeslu izvairīties no grūtniecības plānošanas, dēļ bailēm, ka bērnam varētu būt epilepsija. Risks, ka bērnam attīstīsies epilepsija, ir diezgan zems. Daudzi bērni ar idiopātisku ģeneralizētu epilepsiju var „pāraugt” šo slimību, tas ir, pieaugušā vecumā epilepsijas sindroms var būt beidzies un medikamentus nebūs jāieto. Tāpat zināms, ka lielākai daļai cilvēku ar epilepsiju, ar medikamentiem tiek panākta brīvība no lēkmēm un viņi var dzīvot pilnīgi normālu dzīvi.

Pretepilepsijas zāles un attīstības traucējumi bērniem

Pilnīgi veselām sievietēm bez epilepsijas ir ~ 2- 3% risks, ka bērnam būs iedzimti traucējumi. Risks, ka iedzimti traucējumi būs sievietēm ar epilepsiju ir ~ 2 x augstāks (4- 6%). Iemesls šādai sakarībai nav pilnībā izprasts. Tomēr joprojām risks piedzimt veselam bērnam ir virs 90%, tāpēc epilepsija par sevi nav iemesls grūtniecības neplānošanai. Ir zināms, ka risks tiek paaugstināts dēļ medikamentu lietošanas. Diemžēl medikamentu nelietošana rada lēkmes, kas savukārt var negatīvi ietekmēt grūtniecības norisi, tāpēc praktiski visos gadījumos drošāk ir lietot medikamentus, nekā saskarties ar lēkmēm grūtniecības laikā.

Zināms, ka ģenētiskie faktori nosaka iedzimtus traucējumus cilvēkiem vispārējā populācijā, bet nav zināms vai ģenētiskie faktori nosaka palielinātu risku sievietēm vai vīriešiem ar epilepsiju, ka bērniem būs iedzimti traucējumi. Daži pētījumi norāda, ka vecākiem ar epilepsiju, kas nelieto pretepilepsijas līdzekļus, risks piedzimt bērniem ar attīstības traucējumiem ir nedaudz lielāks kā vidēji populācijā. Ja ģimenē ir kāds radinieks ar iedzimtiem traucējumiem, vecākiem būtu jākonsultējas ar ģenētiķi. Pretepilepsijas līdzekļi, ko lieto māte īsi pirms bērna ieņemšanas vai pirmajos 3 grūtniecības mēnešos, uzrāda lielāku risku auglim, tomēr medikamentu nelietošana var izraisīt nekontrolējamas lēkmes un palielinātu risku grūtniecības patoloģijai. Kāda ir bīstamība pretepilepsijas līdzekļu lietošanai no tēva puses nav skaidrs, daži pētījumi uzrāda, ka ir ļoti nedaudz palielināts risks bērniem, tomēr citi pētījumi šādu risku nepierāda.

Kā pretepilepsijas līdzekļi ietekmē augļa attīstību

Grūtniecības I trimestris (pirmie 3 mēneši), īpaši laiks starp 21 un 56 dienu ir svarīgākais periods augļa galveno orgānu sistēmu attīstībai. II un III trimestris (pēdējie 6 mēneši) ir nozīmīgākais periods augšanai un orgānu sistēmu nobriešanai. Relatīvi mazā skaitā gadījumu augļa pakļaušana pretepileptisko līdzekļu iedarbībai pirmā trimestra laikā var izraisīt iedzimtus traucējumus, tādus kā aukslēju šķautni vai lūpas šķautni (zaķa lūpu) un strukturālus sirds traucējumus. Pie citiem attīstības traucējumiem varētu minēt centrālās nervu sistēmas traucējumus, gastrointestinālās sistēmas traucējumus, reproduktīvās sistēmas traucējumus, uroloģiskās sistēmas traucējumus un skeleta attīstības traucējumus. Šie traucējumi var būt nozīmīgi, bet daudzos gadījumos bērns var dzīvot normālu dzīvi pēc ķirurģiskas ārstēšanas vai citām ārstēšanas metodēm. Nelielas malformācijas var attīstīties pretepilepsijas medikamentu iedarbības laikā pēdējos 6 grūtniecības mēnešos. Tomēr šādi traucējumi nav reti vispārējā populācijā un var izzust pēc pirmā dzīves gada. Jaunākie pretepilepsijas medikamenti (Felbamate, Gabapentin, Lamotrigine, Levetiracetam, Oxcarbazepine, Tiagabine, Topiramate, Zonisamide) nav adekvāti pētīti ietekmei uz grūtniecību un to drošības profils ir neskaidrs, lai gan sākotnējie rezultāti par šo medikamentu drošības profilu ir daudzsološi.

Kā sieviete, kas plāno grūtniecību, var samazināt iedzimtu traucējumu risku bērnam

Ārstēšana ar 1 pretepilepsijas medikamentu mazās devās, ar kurām tiek panākta lēkmju kontrole, ir ar vismazāko risku iedzimtu traucējumu attīstībai. Katrai sievietei, kas ir potenciāla grūtniece un, kas lieto 2 vai vairākus pretepilepsijas medikamentus un, kas plāno grūtniecību, būtu jārekomendē vērsties pie ārsta ar jautājumu vai viņa var tikt ārstēta tikai ar 1 medikamentu. Diemžēl sievietēm, kam ir grūti kontrolējamas epilepsijas lēkmes, var nepietikt ar 1 medikamentu, lai gan lielākā daļa sieviešu var tikt ārstēta, neizmantojot vairāk par 1 medikamentu un dažas var būt brīvas no lēkmēm arī ar zemākām devām, kā parasti lietots. Sievietes, kas grib atcelt pretepilepsijas medikamentu lietošanu, lai pārliecinātos vai bez zālēm nebūs lēkmes, to darot ļoti pakāpeniski, ārsta uzraudzībā, var mēģināt darīt pirms grūtniecības iestāšanās, lai mazinātu risku, ja lēkmes notiek grūtniecības laikā, dēļ centieniem atcelt medikamentu.

Sievietēm ar grūtniecības iestāšanās potenciālu un epilepsiju vajadzētu lietot folskābi. Folskābes deficīts ir saistīts ar muguras attīstības traucējumiem, tādiem kā spina bifida. Daži pretepilepsijas medikamenti ietekmē folātu metabolismu un samazina folātu daudzumu augļa asinīs. Tādēļ visām sievietēm ar grūtniecības potenciālu vajadzētu lietot folskābi, neatkarīgi no tā vai viņas plāno grūtniecību, vai nē, lai samazinātu risku attīstīties spina bifida, gadījumos, ja grūtniecība tomēr iestājas. Sievietēm vajadzētu interesēties pie sava ārsta cik lielā devā lietot folskābi.

Papildus rekomendācijas sievietēm

Visām sievietēm ar epilepsiju, plānojot grūtniecību, vajadzētu atturēties no kofeīna, tabakas, alkohola, tāpat kā sievietēm bez epilepsijas. Sievietēm ar epilepsiju pietiekama izgulēšanās un veselīga pārtika ir ļoti svarīga, īpaši plānojot grūtniecību un grūtniecības laikā.

 Uz sākumu-->